Positions

  • Nodal Officer, State Disease Control & Monitoring Cell, Kerala. (01.01.2007 onwards)
  • Nodal Officer, National Institute of Virology, Alappuzha Unit, Kerala. (31.10.2008 onwards)
  • Nodal Officer, Intra Dermal Rabies Vaccination Initiative, Kerala (03.02.2008 onwards)
  • Professor of Community Medicine, Govt. Medical College, Thiruvananthapuram, Kerala. (15.05.2009 onwards)
  • Director, State Institute of Medical Education & Technology (SI-MET) (16.01.2009 onwards)
  • Technical Consultant, National Rural Health Mission, (NRHM), Kerala. (09.11.2006 onwards)
  • Chairman, State Task Force for RNTCP in Medical Colleges, Kerala (STF – RNTCP) (01.09.2009 onwards)
  • Member, Board of Studies in Health Sciences (17.01.2005 onwards)
  • Convenor, Curriculam Revision Committee for U.G. (MBBS Degree Course) (18.12.2006 onwards)
  • Secretary general, Association for Prevention and Control of Rabies in India (APCRI 2009 -11)
  • Hon. Secretary, Indian Public Health Association (IPHA), Kerala State Branch
  • Life Member, Indian Association of Social & Preventive Medicine (IAPSM)
  • Life Member, Indian Medical Association (IMA)
  • Project Director PAL, Kerala (21.10.2009 onwards)